İlhan BERK

İLHAN BERK     1918-2008
 
         Balıkesir Necati Bey Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuş, Espiye’de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’ne girdi Enstitünün Fransızca Bölümünden mezun olan Berk, 1945-1955 yılları 

arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir’de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren on üç yıl boyunca Ankara’da T.C. Ziraat Bankası’nın Yayın Bürosu’nda çevirmenlik yaptı.
Bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud  ve Ezra Pound’un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı. Bu tarihten sonra kendini tümüyle yazmaya verdi. 1979 yılında Türk Dil Kurumu ve İstanbul kitabı  ile de 1980 yılında Behçet Necatigil Şiir Ödüllerini kazandı. 28 Ağustos 2008 tarihinde Bodrum’da 90 yaşında vefat etti.
Şiirleri:
   Başlangıçta toplumcu anlayışla büyük kentin devingen yaşamını, işçiler, kırsal kesimdeki tarım emekçilerini anlatan; yaşama, dünyaya beslediği sevgi, umut ve coşkuyu, özgürlüğü eşitliği içerenşiirler yazmıştır. İkinci Yeni anlayışının belirmesi ile şiirin işlevini, şiirde anlamı daha farklı algılamaya başladığını gösteren şiirler ortaya koymuştur.
 
ESERLERİ
Şiir
Güneşi Yakanların Selamı
Günaydın Yeryüzü
Türkiye Şarkısı
Galile Denizi
Çivi yazısı
Otağ
Mısırkalyoniğne
Aşıkane
Şenlikname
Taşbaskısı
İstanbul Kitabı
Kitaplar kitabı
Deniz eskisi
Delta ve Çocuk
Atlas
Galata
Kül
Otobiyografik anlatı
Şifalı Otlar Kitabı ve Bir Uzun Adam
 
Günlük
El Yazılarına Vuruyor Güneş, İnfer no
Deneme
Şairin Toprağı
 
Şiirlerinden
 
 

Test Çöz