Abdurrahim Heyit

-A A +A

Abdurrahim Heyit (1964-2019) Kaşgar’da dünyaya geldi. Dutar çalmaya tutkusu onu kısa zamanda tanınmış bir sanatçı haline gelmesini sağladı. Uygur dutarı ile (geleneksel uzun saplı ve iki telli saz) çok sayıda sevilen şarkı besteleyerek yorumladı ve ülkenin en ünlü  sanatçılarından biri oldu. Çok sayıdaki Uygurca şarkının da bestecisi oldu. Kaşgar’in Artuş ilçesindeki bir Güzel Sanatlar Okulunda (Arts College’da) eğitim gördü ve 1986-1993 yılları arasında Pekin’de bulunan Merkezi Uluslar Sanat Topluluğu’nda çalıştı ve Çin Halkları arasında birlik ve dostluğu teşvik eden ve pekiştiren çalışmalara katıldığı için birkaç kez takdirname ile ödüllendirildi. Daha sonra Doğu Türkistan ( Sincan) Şarkı ve Dans Topluluğu’nda çalışmak üzeri Urumçi’ye geri döndü.

Türkiye'de de pek çok kişinin tanıdığı ve "Uçraşkanda" (Karşılaşınca) adlı halk türküsüyle bilinen Heyit, 2015'te Gazi Üniversitesinde bir konser vermişti.

        2017 Nisan ayında evine gelen Çin polisi sanatçının şair Abdurrehim Abdullah'ın "Atılar-Atalar" şiirini neden besteleyip okuduğunu ve şiirde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” sözüyle ne demek istediğini sorarak onu tutukladılar. O tarihten beri Çin Toplama kamplarında tutuklu olan sanatçı 2019 yılının Şubat ayında gördüğü işkencelere dayanamayarak şehit olmuştur. Halen Çin hapishanelerinde ve toplama kamplarında on binlerce Uygur Türk'ü hapis yatmakta, zorla tutulmakta ve 21. yüzyılda beyinleri yıkanmaya çalışılmaktadır. Şiirleri ve yazıları yüzünden daha öncede Abdulhalık Uygur, Lutpulla Mutellip gibi şairleri öldüren Çin, şair ve yazar Abdurehim ÖTKÜR'ü de yıllarca zindanlarda çürütmüştü. Aşağıda şairin Abdurrehim ÖTKÜR'den bestelediği  Uçraşkanda (Karşılaşınca) şiirini dinleyebilirsiniz.

Görüntülü Şiir: 

Test Çöz